Bank
Finanse,  Kredyty,  Porady

Bierzemy kredyt bankowy

Co warto wiedzieć o podstawowych odmianach kredytu bankowego.

Kredyt bankowy to dla wielu z nas szansa na zakupy, których dokonujemy raz na kilka lub kilkadziesiąt lat, na przykład mieszkania lub samochodu. Dzięki znajomości rodzajów kredytów bankowych, łatwiej będzie wybrać optymalny produkt finansowy – tak, by nie dobiły nas odsetki, a miesięczne raty nie obciążały zbytnio domowego budżetu.

Kredyt bankowy – rodzaje

Kredyt konsumpcyjny. Zaciągamy go, gdy chcemy sfinansować, na przykład kupić samochód, wyjechać na wymarzone wakacje, wyposażyć mieszkanie. Okres spłaty może wynosić od kilku miesięcy do kilku lat, a zabezpieczeniem są głównie nasze dochody. Z kolei kredyt hipoteczny udzielany jest na kupno nieruchomości lub realizację inwestycji budowlanej. Okres spłaty wynosi tu nawet kilkadziesiąt lat, a zabezpieczeniem jest hipoteka ustanawiana na rzecz banku. Kredyt inwestycyjny przeznaczany jest na realizację przedsięwzięć powiększających majątek kredytobiorcy. Karta kredytowa powiązana jest bezpośrednio z kontem bankowym i limitem kredytowym przyznanym przez bank. Kredyt konsolidacyjny to produkt dla osób spłacających kilka kredytów i nieradzących sobie z zadłużeniem. Polega on na połączeniu kilku zobowiązań w jeden kredyt.

Kredyt bankowy a pożyczka

Czym się różnią te dwa produkty finansowe? Przede wszystkim kredytu mogą udzielić wyłącznie banki, a umowy kredytowe podlegają rygorom prawa bankowego. Umowa kredytu zawsze musi zawierać termin jego zwrotu i cenę w postaci różnego rodzaju opłat, prowizji i odsetek. Pożyczek może udzielić każdy, kto posiada wolne środki. Nie ma obowiązku określania ceny pożyczki ani terminu jej zwrotu. Umowa pożyczki regulowana jest przepisami kodeksu cywilnego.vvv

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *