Dokumenty
Finanse

Buduj dobrą historię

Historia kredytowa to informacje o naszych zobowiązaniach wobec banków – pożyczkach i kredytach. Jest ona bardzo istotna przy procedurach starania się o kolejny kredyt.

Zła historia kredytowa może nas pozbawić możliwości skorzystania z oferty większości instytucji finansowych. Jak nabywamy takiego „kamienia u szyi”? Przyczyn może być wiele. Najczęściej jednak negatywny wpływ na naszą wiarygodność ma nieterminowe spłacanie rat poprzednich kredytów. Ale też zobowiązań wynikających z zakupów na raty, debetów w koncie, kart kredytowych. Jeśli wszystkie swoje kredyty spłacasz na czas, wówczas masz dobrą historię kredytową w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej.

Wiarygodność to podstawa

To właśnie w BIK przechowywane są informacje dotyczące naszej historii kredytowej. Dostarczane są one tam przez banki i wszelkie firmy pożyczkowe współpracujące z BIK, ale także przez Biuro informacji Gospodarczej. Dlatego raport z BIK, obok stosu innych dokumentów, na pewno trafi na biurko osoby, która będzie rozpatrywać nasz wniosek o kredyt. A zawarta w nim historia kredytowa będzie podstawą do tego, by sprawdzić, czy jesteśmy wiarygodnym pożyczkobiorcą. I nie ma się co łudzić, większość instytucji finansowych nie pożyczy pieniędzy osobie, która w przeszłości miała problemy ze spłatą zobowiązań.

Kiedy możemy modyfikować historię kredytową

Czy istnieje możliwość podreperowania historii kredytowej? Raczej niewielka. Informacje zawarte w bazach BIK, są jedynie administrowane przez ten system. Ich modyfikowanie podlega pod prawo bankowe i nie ma sposobu na to, by niewygodne dla nas dane zostały wymazane. Modyfikacja niektórych danych jest wprawdzie możliwa, ale tylko w określonych przypadkach: jeśli chcemy odwołać naszą zgodę na przetwarzanie danych o spłaconych już kredytach, jeśli zostały one uregulowane w terminie, jeśli mija 5 lat od chwili, gdy spłaciliśmy kredyt, z którym mieliśmy problemy i w końcu jeśli dane są nieaktualne lub nieprawdziwe. Informacja na temat kredytu spłacanego terminowo jest automatycznie usuwana z raportu BIK po spłacie zobowiązania. Jeśli jednak spłacaliśmy kredyt rzetelnie dotrzymując terminów, warto taką informację zachować w BIK. Powód? Brak historii kredytowej też może stanowić przeszkodę przy staraniu się o pożyczkę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *