Lista
Finanse,  Kredyty,  Porady

Czarna lista dłużników, ale nie tylko…

KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów, to istotne źródło informacji gospodarczej, dzięki któremu można sprawdzić sytuację finansową firm i osób prywatnych.

W bazach KRD przechowywane są, między innymi, dane na temat długów, za które można trafić do bazy dłużników oraz o terminowych spłatach zobowiązań. Informacje do KRD mogą przekazywać przedsiębiorcy, osoby fizyczne, jednostki samorządu terytorialnego, instytucje.

Wcale nie taki straszny

Skrót KRD przyspiesza bicie serc rzeszy mieszkańców naszego kraju. I nie ma się co dziwić, bo bazy KRD to czarna lista dłużników, którzy z uwagi na historię kredytową, nie mogą robić zakupów na raty, czy zaciągać kredytów. To właśnie tutaj instytucje finansowe – banki oraz część firm pożyczkowych, sprawdzają informacje o swoich potencjalnych klientach. KRD to także cenne źródło rzetelnych informacji dla przedsiębiorców, Dzięki zawartości baz KRD można odzyskać należności od dłużników oraz kontrolować sytuację finansową kontrahentów. Ale KRD przechowuje również pozytywne informacje, między innymi o rzetelnych spłatach zobowiązań. Od KRD można otrzymać Certyfikat Rzetelności, który pomaga w budowaniu wizerunku wiarygodnej i wypłacalnej firmy.

Tak się tu trafia

Jak można się znaleźć na czarnej liście dłużników? Może tam nas wpisać każda firma, wobec której zalegamy z płatnościami. Wystarczy, że mamy kłopoty z uregulowaniem zobowiązanie przekraczającego 200 zł, a opóźnienie w spłacie przekroczyło 60 dni. Warunek? Wierzyciel co najmniej 30 dni wcześniej musi wysłać pismo z ostatecznym wezwaniem do zapłaty, w którym wyraźnie ostrzega przed wpisem do baz KRD.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *