Kredyt papiery
Dokumenty,  Finanse,  Porady

Oświadczenie o dochodach czy zaświadczenie?

Oświadczenie o dochodach to dokument, w którym deklarujemy wysokość naszych zarobków. Kiedy jest potrzebne?

Oświadczenie o dochodach to pojęcie często mylone z zaświadczeniem o dochodach. Warto znać różnicę pomiędzy obiema formami dokumentowania naszych zarobków, ponieważ firmy pożyczkowe i banki przywiązują dużą wagę do tego rozróżnienia. Od tego zależy, czy wysokość dochodów jedynie zadeklarujemy, czy będziemy musieli potwierdzić ją oficjalnym dokumentem wystawianym przez pracodawcę.

Informacje w oświadczeniu o dochodach

Oświadczenie przygotowuje sam pracownik. Do takiej deklaracji wpisuje się wysokość dochodów – zazwyczaj brutto, źródło bądź źródła wynagrodzenia – nazwę, numer NIP oraz adres pracodawcy, a także określa się rodzaj współpracy – umowa o pracę, umowa-zlecenie lub o dzieło. Instytucje, które wymagają oświadczenia o zarobkach, najczęściej udostępniają wzór pisma w swojej siedzibie i na stronach internetowych. Oświadczenie o dochodach zawsze powinno być zgodne z prawdą, a składający je musi mieć świadomość, że podlega odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego dokumentu.

Kiedy się przyda oświadczenia o dochodach?

Oświadczenie o dochodach przedstawiamy w firmach, w których staramy się o pożyczkę lub kredyt, na przykład w banku, ale także w instytucjach, w których ubiegamy się o świadczenia, na przykład do uzyskania wsparcia od ośrodka pomocy społecznej. Może się ono również przydać podczas zapisywania dziecka do żłobka czy przedszkola albo przy zakupach ratalnych. Oświadczenie o dochodzie członków rodziny jest także ważnym dokumentem, gdy student stara się o stypendium socjalne lub miejsce w akademiku. Oświadczenie o dochodach nie musi być opatrzone pieczątką przełożonego. To wygodne rozwiązanie, ponieważ dokument można przygotować od ręki.

Inaczej jest w przypadku zaświadczenia o dochodach. Tutaj droga uzyskania pisma jest nieco dłuższa – należy złożyć prośbę do pracodawcy, który wystawia odpowiedni druk. Bardzo często, zwłaszcza w większych firmach, procedura może zająć nawet kilka dni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *