Student
Finanse,  Kredyty,  Porady

Studiowanie ze spokojną głową

Kredyt studencki to popularne rozwiązanie pozwalające studentom na zdobywanie wiedzy i doświadczenia bez martwienia się o pieniądze.

Wprawdzie studia na uczelniach publicznych są w naszym kraju bezpłatne, ale utrzymanie się w dużym mieście, zakup podręczników i pomocy naukowych zwykle generuje spore koszty. Kredyt studencki pozwala pokonać te przeszkody. Co warto na początek widzieć o tym produkcie finansowym?

Zalety kredytu studenckiego

Warto wiedzieć, że spłata odsetek kredytu studenckiego jest dotowana przez państwo, dzięki czemu koszty takiego zobowiązania są niższe niż w przypadku kredytu gotówkowego. Kredyt studencki można wziąć na czas trwania studiów – maksymalnie do 6 lat. Kolejne transze kredytu mogą być wypłacane przez 10 miesięcy w roku akademickim. Wysokość comiesięcznego przelewu to zwykle 600 zł. Dogodnym ułatwieniem jest również to, że kredytu studenckiego nie trzeba spłacać od razu po zakończeniu nauki. Absolwenci uczelni wyższych mogą go zacząć spłacać dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów. To dla nich czas na rozpoczęcie kariery i ustabilizowanie sytuacji finansowej.

Limit dochodów

Kredyt studencki mogą zaciągać osoby uczące się na uczelniach publicznych i niepublicznych. Jednak jako że to oferta dla studentów pochodzących z rodzin o ograniczonych możliwościach finansowych, jednym z warunków ubiegania się o kredyt studencki jest wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta. Maksymalna wartość tej kwoty, pozwalająca ubiegać się o kredyt studencki, ustalana jest raz do roku. Warunkiem koniecznym jest też posiadanie poręczyciela.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *