Dom
Finanse,  Kredyty,  Porady

Wmarzone gniazdko w zasięgu ręki

Dla większości Polaków kredyt hipoteczny to nadal jedyna szansa na zakup własnego M. Na co zwrócić uwagę przy zaciąganiu kredytu na dom lub mieszkanie?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie, które zwykle będzie nas obciążać przez wiele lat, dlatego jego zaciągnięcie musi być decyzją przemyślaną i dobrze skalkulowaną.

Kredyt hipoteczny – wkład własny

Przede wszystkim warto pamiętać, że trzeba mieć wkład własny. Niegdyś banki finansowały nawet 100 procent wartości zakupu lub budowy nieruchomości. Jednak dziś minimalna wysokość wkładu własnego wynosi 20 procent. Wprawdzie dopuszczalne jest posiadanie 10-procentowego wkładu, ale wówczas trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie. Wyższy wkład własny zapewnia jednak lepszą pozycję negocjacyjną, co może nam obniżyć koszty kredytu.

Co wpływa na zdolność kredytową?

Jednym z najistotniejszych parametrów podczas starania się o kredyt hipoteczny jest nasza zdolność i wiarygodność kredytowa. W związku z tym, że w grę wchodzi duża kwota i długie terminy spłat, banki skrupulatnie weryfikują warunki bytowe i kondycję ekonomiczną osób ubiegających się o kredyt hipoteczny. Szacują dochody i wydatki, by określić, ile gotówki zostaje nam w kieszeniach co miesiąc. Dzięki temu mogą dopasować ofertę do możliwości budżetu domowego. Ważna jest przy tym historia kredytowa klienta, bo daje obraz stosunku kredytobiorcy do spłaty wcześniejszych zobowiązań. Co jeszcze jest ważne przy ocenie zdolności kredytowej? Oczywiście wiek kredytobiorcy, miejsce zamieszkania, forma zatrudnienia. Zbyt mała zdolność kredytowa to najpoważniejsza przeszkoda na drodze do kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *