Dokumenty
Finanse,  Kredyty,  Porady

Wszystkie kredyty zastąpisz jednym

Kredyt konsolidacyjny to często ostatnia deska ratunku dla osób, które zaciągnęły kilka innych zobowiązań i zsumowane raty pożyczek stały się zbyt dużym obciążeniem domowego budżetu.

W prostych słowach kredyt konsolidacyjny to połączenie kilku zaciągniętych wcześniej kredytów i pożyczek. To rozwiązanie, które może uporządkować nasze zobowiązania i, co najważniejsze, obniżyć miesięczne raty. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy kredytobiorca może zaciągnąć kredyt konsolidacyjny. Kłopoty z taką formą rozwiązania problemów finansowych może mieć osoba chcąca skonsolidować kredyt hipoteczny. W takiej sytuacji mogą to zrobić wyłącznie osoby, które mają możliwość ustanowienia hipoteki na rzecz nowego banku. Konsolidacja niemożliwa jest też bez zdolności kredytowej. W bankach nie ma także możliwości konsolidowania długów przeterminowanych. W takiej sytuacji pozostaje konsolidacja dla zadłużonych w firmie pożyczkowej.

To można konsolidować

Sposób udzielania kredytu konsolidacyjnego jest dość prosty. Bank udziela finansowania na spłatę całości zadłużenia, oferując kredyt na dłuży okres. Rozbicie zadłużenia w ramach jednego kredytu na większą liczbę rat zmniejsza miesięczne obciążenie. Trzeba się jednak liczyć z tym, że koszt całkowity takiego kredytu będzie wyższy – im więcej rat, tym więcej czasu na naliczanie odsetek. Konsolidacja kredytów może objąć różne rodzaje zobowiązań, jednak warto sprawdzić, czy dany bank pozwala na skonsolidowanie naszych kredytów. Generalnie konsolidować można kredyty mieszkaniowe, gotówkowe, kredyty na kartach kredytowych, kredyty w kontach, kredyty ratalne, samochodowe, odnawialne. Najtrudniej konsolidować pożyczki pozabankowe, czyli tak zwane chwilówki, bo nie każdy bank chce to robić.

Na spłatę i… wydatki

Przy udzielaniu kredytu konsolidacyjnego banki zapewniają spore udogodnienia kredytobiorcom. Umożliwiają, na przykład, wzięcie większej kwoty niż wymaga pokrycie zobowiązań. Oznacza to, że klient może wciąż większy kredyt, a nadwyżkę wykorzystać na inne cele, niż spłata zadłużenia. Należy jednak pamiętać, że to powiększy koszt kredytu i wysokość samej raty kredytowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *