Komornik
Porady

Z komornikiem warto rozmawiać

Problemy z komornikiem dotyczą coraz liczniejszej grupy Polaków. Również osób, które mają kłopoty ze spłatą zaciągniętych kredytów i pożyczek.

Dla rzeszy Polaków kredyt to jedyny sposób na zakup mieszkania lub samochodu, na zdobycie pieniędzy brakujących w budżecie domowym, a często na wyjście z dołka w sytuacjach podbramkowych. Niestety, całkiem liczna grupa kredytobiorców dociera do najgorszego etapu – spotkania z komornikiem. Jak się zachować, gdy mamy problemy z komornikiem?

Współpraca popłaca

Po pierwsze – z komornikiem warto rozmawiać. Współpraca z funkcjonariuszem, który ma w ręku wyrok o egzekucji i przyszedł go zrealizować, raczej ułatwi nam przejście przez tę trudną sytuację. Komornicy to ludzie nierzadko obdarzeni sporą dozą empatii, więc spokojna, rzeczowa rozmowa pozwoli im zrozumieć naszą sytuację i ułatwi porozumienie. Trzeba jednak pamiętać, by dialogu z komornikiem nie ograniczać wyłącznie do rozmowy. Obejmuje on również wymianę korespondencji, którą należy bezwzględnie odbierać. Choćby dlatego, by po uzyskaniu informacji na temat wszczęcia egzekucji można było ustalić, czy postępowanie rzeczywiście dotyczy naszego zobowiązania, czy innej osoby. Może się bowiem okazać, że zadłużenie nie wynika wcale z naszej winy, ale powstało na skutek wykorzystania naszych danych przez oszustów. Bywa również i tak, że wierzyciel dochodzi należności, która została już w całości lub części uregulowana.

Czytaj listy od komornika

Odbieranie korespondencji od komornika istotne jest też z innych powodów. Daje nam wiedzę o sposobach egzekucji długu oraz o tym, na jakim etapie znajduje się postępowanie. Wiedza ta będzie istotna przy dostosowaniu skutecznej obrony prawnej, a co za tym idzie zminimalizowaniu lub uniknięciu zbędnej uciążliwości egzekucji. Istotne w analizowaniu korespondencji od komornika jest czytanie pouczeń. Są tam informacje o prawach przysługujących podmiotom postępowania, ale także o spoczywających na nich obowiązkach. Znajomość tych zagadnień może nam pomóc uniknąć poważnych konsekwencji prawnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *