Dokumenty
Finanse,  Porady

Źródło cennych informacji

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, to baza historii naszych zobowiązań. Trafiają do niej informacje o kredytach zaciąganych przez klientów instytucji bankowych oraz historie ich spłat. Gdy staramy się o kredyt lub pożyczkę, bank na pewno sprawdzi, jak w przeszłości wywiązywaliśmy się ze zobowiązań.

Twoja historia kredytowa to istotna kwestia w procedurze starania się o kredyt lub pożyczkę. Stanowi cenną wskazówkę dla banku i jeśli miałeś kłopoty z terminową spłatą zobowiązań, musisz liczyć się z tym, że bank może odmówić ci kredytu jako ryzykownemu klientowi lub zażądać dodatkowych zabezpieczeń. Na podstawie informacji zwartych w BIK bankowcy mogą bowiem założyć, że twoje kłopoty się powtórzą.

Co przechowuje BIK?

Wprawdzie bazy BIK mogą analizować tylko niektóre instytucje, jednak każdy może sprawdzić, jak wygląda jego własna historia kredytowa. Co przechowuje BIK? W bazach są, między innymi, informacje o zobowiązaniach spłacanych obecnie – kwota kredytu aktualizowana co najmniej raz na miesiąc, dług pozostały do spłaty, terminowość wpływu rat. BIK gromadzi też informacje, o kredytach spłacanych w przeszłości. Choć w tym przypadku tylko wówczas, gdy w trakcie starań o kredyt podpisaliśmy zgodę na przetwarzanie takich danych. Ale uwaga, taka zgoda nie jest wymagana, jeśli mieliśmy opóźnienie w spłacie zobowiązań przekraczające 60 dni. Informacja o tym jest przechowywana w bazie BIK do 5 lat po zakończeniu spłaty kredytu. W BIK figurują też pytania banków dotyczące osób starających się o kredyty. Bankowcy mogą dzięki temu sprawdzić, czy klient starał się o kredyt w innej instytucji bankowej.

Można prostować błędy

Informacji o naszej historii kredytowej zawartej w bazach BIK nie można wymazać ani zmienić. Jednak możliwa jest korekta ewentualnych błędów, które trafiły tam nie z naszej winy. Przykład? Kredyt, który został dawno spłacony może nadal figurować w bazie jako nasze zobowiązanie. Wówczas należy poprosić bank o uaktualnienie wpisu. Co zrobić, żeby w ogóle mieć dobrą historię kredytową? Niezawodny jest tylko jeden sposób – terminowe spłacanie zobowiązań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *